madbirim4u.co.il

הדברת פשפשים - המדריך השלם


החיים בצל הפשפש לא נעימים, לא במובן הספרותי ולא במובן האמיתי. אנחנו כאן כדי להילחם נגד הפשפשים


דע את האויב

הפשפשים (בני הסדרה בעלת השם המפתיע "פשפשאים") הם חרקים (פרוקי רגלים) קטנים בעלי כנפיים יחודיות, שני מחושים דקים וחד (המוסתר מתחת לגוף). למרות הדמיון הפונטי לפרעושים, אין כל קשר ביולוגי בין השנים, ובניגוד לפרעושים, פשפשים לא חיים על בעלי חיים ביתיים (כמו כלב וחתול). קיימים כמובן אלפי מינים שונים של פשפשים, כאשר רובם המוחלט לא פוגע כלל בבני האדם.

הנזק העיקרי אם כן שהפשפשים גורמים לנו, מה שיכול להצריך הדברת פשפשים, הוא פגיעה בגידולים חקלאיים ונשיכה. קיימים מינים ארסיים מאוד של פשפשים (אחד מהם מצוי בנגב) המסוגלים להרוג חרק גדול מהם פי כמה. למזלנו, פשפשים אלה לא מעוניינים בבני אדם, ובכל מקרה לא היו מסוגלים לגרום נזק משמעותי לחיות גדולות כמונו.


הדברת פשפשים בחקלאות

כמה מיני פשפשים (כמו פשפש הגינה או פשפש הנחל) יכולים לגרום לפגיעה בגידולים החקלאיים, למרות שמינים אחרים וטורפים של פשפשים (כמו זה שהזכרנו לעיל) משמשים דווקא כחומרי הדברה ביולוגיים בעצמם, הדברת פשפשים למען החקלאות אם תרצו. הפשפשים המזיקים מוכרים לחקלאים ולאגרונומים, ובדרך כלל גורמים לנזקים קשים בעיקר בגידולים גדולים.

עם זאת, במקרים מסויימים ונדירים עלולים גם משקי בית פרטיים (גינות נוי) להזדקק לשירותי מדבירים בגינה. במקרה זה ההדברה היא בדרך כלל על ידי פוספטים אורגאניים או נגזרותיהם, ועלותה כ300 שקלים לגינה ביתית לא גדולה מידי (שטח של לא יותר מחצי דונם).

הדברת פשפשים בבית

<>הפשפש שאחראי יותר מכל על שמם הרע של הפשפשים הוא דווקא לא הכפרי שפוגע בגידולים, כי אם פשפש המיטה. כפי שקל להסיק מהשם, פשפש המיטה פוגע בנו בעיקר בשנתנו, אבל מצוי בסביבות גידול רבות בבית מלבד המצעים. למעשה, פשפש המיטה מסוגל לחיות בכל מקום לח, חמים ומוגן מפני השמש. פשפש המיטה הוא אחד מהמינים המעטים הניזונים מיונקים, וזקוק למנת דם (כמו היתוש) להשלמת מעגל חייו.

פשפש המיטה פעיל רק בלילה, מה שמתאים בדיוק לנטייתנו לאבד זמנית את ההכרה בזמנים אלו. בדומה ליתוש הפשפש מזריק חומרים מאלחשים בזמן העקיצה, כך שקשה לחוש בה. בהמשך (שוב, כמו בעקיצת יתוש) הגוף יגיב לחומרים הללו בתגובה אלרגית מקומית, שתתבטא בגרד חזק ונפיחות (קשה יותר מעקיצת יתוש).

איך נדבקים מפשפשים

הפשפשים נדירים יחסית בארץ (עם הסתייגות מסויימת, ראה להלן). הדרך העיקרית להדבק בהם היא דרך מזרונים ישנים במצב גרוע במיוחד, או לחליפין ממטיילים שחזרו מביקורים בבתי מלון מפוקפקים ביותר בחו"ל.


יש לנו פשפשים?

למעשה הפשפש היה זן נכחד בארץ בחמשת העשורים האחרונים, אולם חוקרים בכל העולם ואף באוניברסיטה העברית בירושלים מתריעים בפני גל חזרת פשפשים בזמן האחרון. החשד הראשון לנוכחות פשפשים אמור לעלות עם הופעת ריח לא נעים ואופייני מאוד (אנשים מבוגרים עלולים לזכור ריח אופייני זה מילדותם). רמזים נוספים היא הופעת נגעים אופייניים (דומים לעקיצות יתוש, אם כי חזקים וגדולים יותר) על כל חלקי הגוף ללא תלות בעונה ולמרות נוכחות רשת יתושים, וכמובן, מציאת נשלים ופגרים על המצעים.


מה עושים נגד פשפשים

הפשפשים רגישים ביותר לאור שמש, ולכן הטיפול הראשון הוא חשיפת כל המצעים, המזרנים וכו' לאור שמש חזק למשך יום לפחות. כמו כן ניתן להשתמש בשורה של חומרי הדברה ביתיים (K-300, כ-30 שקלים למיכל). עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים להופעת זנים עמידים לחומרי הדברה רגילים. במקרה זה מומלץ ביותר לקרא לשירותי של מדביר מקצועי, שישתמש בחומרים חזקים יותר. עלות ביקור בית על ידי מדביר לצורך הדברת פשפשים נמוכה מאוד, 190-240 שקלים לערך.
 13/05/2012    המאמר עודכן בתאריך 19/07/2016    www.madbirim4u.co.il
פורום הדברה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר madbirim4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2022 madbirim4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
מחפשים מדביר אמין ומקצועי? תתקשרו או תשאירו פרטים
אנחנו עובדים עם המדבירים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!