madbirim4u.co.il

הדברת צמחים - שומרים על הצמחים ונשארים בריאיםהידעתם,  לא פעם משתמשים בקרני השמש, המשאב הטבעי הגדול ביותר של ישראל, לצורך הדברת מחלות שורש וסוגים שונים של פטריות. נכון שעודף קרינה עשוי להזיק, אך מינונים נכונים של אור השמש יכולים לחטא את הקרקע ולשמר את בריאותו של הצמח


מחלות צמחים הן אמנם תופעות נפוצות, אך מרביתנו לא מודעים לעובדה כי במרבית המקרים אנו הופכים את הצמח במו ידינו לחשוף ורגיש יותר למחלות עקב החזקתו בתנאים לא אופטימליים.

במאמר הבא ננסה להבין כיצד ניתן למנוע את הופעתן של המחלות מלכתחילה, וכיצד יש לטפל בצמח חולה.


טיפול מונע מציל חיים

בכל הנוגע לרגישות למחלות, צמח דומה לנו, בני האדם- גם ברגע שנעמיד את האדם בתנאים לא אופטימליים כמו קור קיצוני או נלביש אותו בצורה לא מתאימה, סביר להניח שהוא יהפוך רגיש יותר למחלות. בהתאם לכך, צמחים שנוטים לחלות יותר הם צמחים שמיקומם בגינה לא אופטימלי, צמחים שלא משקים או מדשנים אותם כראוי, צמחים שלא נהנים מניקוז או איוורור מתאימים ועוד.

בשל כך, חשוב לדוגמא להקפיד להשקות את הצמחים בשעות הבוקר המוקדמות, ולא בשעות הלילה, שכן בשעות הלילה הצמחים הרטובים נוטים לפתח פטריות. אלא שהתנאים הלא אופטימליים עשויים לא רק לגרום לצמח להיות רגיש יותר למחלות, אלא יכולים לגרום לו לפגיעות פיזיולוגיות שמזכירות בסימפטומים שלהן סימפטומים רגילים של מחלה.

פגיעה פיזיולוגית כזו יכולה להתרחש לא רק בגלל כל הסיבות שהוזכרו, כי אם גם בגלל ברד או חשיפת יתר לקרינה לדוגמא. למרות שמדובר בסימפטומים שתבניתם דומה, דרך הטיפול בצמח בעל פגיעות פיזיולוגיות שונה מדרך הטיפול בצמח שחלה בפטריה למשל, ולכן דרושה עין מיומנת כדי לדעת להבחין בין שני המצבים.


מחלות צמחים נפוצות

עוד לפני שפונים לטפל בצמח הנגוע באמצעות חומרי הדברה, חשוב להכיר את המחלות הנפוצות ביותר שעלולות לתקוף את הצמח. הבסיס לטיפול נכון הוא באמצעות אבחון מדוייק, אבחון שלא יכול להתבצע בידי חובב גינון, להוט ככל שיהיה, אלא רק באמצעות מקצוען אמיתי.

מחלות הצמחים נחלקות לכמה קטגוריות עיקריות:

  • חיידקים- בקטגוריה זו ניתן למצוא את הקרוטובורה והארוויניה.
  • פטריות- בקטגוריה זו ניתן למצוא את החילדון, הקימחון, עין הטווס והכימשון.
  • וירוסים- בקטגוריה זו ניתן למצוא את וירוס המוזאיקה במלפפון ובטבק ואת מחלת ההתקלפות בעלים.
  • אורגזימים חד תאיים- בקטגוריה הזו ניתן למצוא את נמטודות העפצים.
 
דרכי הטיפול במחלות

כפי שכבר ציינו, לכל מחלה יש להתאים חומרי הדברה ודרך טיפול שונה. ברוב המקרים, המקצוען שיאבחן את המחלה ימליץ להחליף את הצמח הנגוע בצמח החדש, שכן לעתים דרכי הטיפול הן יקרות יותר מהחלפת הצמח, ולפיכך הן לא משתלמות.

בקטגוריית חומרי הדברה לחקלאות, ניתן למצוא תרסיסי הדברה שאמורים להתמודד עם סוגים שונים של פטריות כמו למשל הקימחון והחילדון. חומרי הדברה לחקלאות מונים בין היתר את חומרי הרסס הבאים: הסיסטאן, הנימגראד ותרסיס המחלות, וכן חומרי הדברה לחקלאות המיועדים למנוע צמיחת עשבים, כמו למשל הרונסטאר, הראונדאפ והאלבר סופר. עלותם עומדת בממוצע על 50-100 ש"ח וניתן להשיגם בחנויות ציוד לגינה.

בין חומרי הדברה אלו, ניתן גם למצוא חומרי הדברה אורגניים, כמו לדוגמא הנימגראד, שאינם יכולים לפגוע בסביבה. בקטגוריית חומרי ההדברה קיימים עשרות סוגים של חומרים שאמורים להתמודד עם סוגים שונים של מחלות, והמבחר עשוי להיות מבלבל. מדבירים מקצועיים יסבירו לכם עד כמה חשוב לא לרכוש את החומר באופן רנדומלי, על סמך תחושת בטן, אלא להתאימו בצורה מדוייקת למחלה.

כמו כן, חשוב לא רק לבצע את ההתאמה הנכונה, אלא גם לבצע שימוש מושכל בחומר ההדברה, בייחוד אם הוא אינו אורגני אלא רעיל לסביבה, כדי למנוע נזק. מדבירים רבים ממעטים כיום לעשות שימוש בחומרי הדברה כימיים עקב חסרונותיהם המובהקים לאדם ולסביבה, אך אלו שבכל זאת עושים שימוש בחומרים מסוג זה, יסבירו כי חשוב מאוד להישמע להוראות היצרן, לבצע ריסוס אך ורק בכמויות המוגדרות ובמקומות הייעודיים לריסוס, ולא להפריז בשימוש.


בחקלאות קיים מושג שנקרא "סף הנזק הכלכלי" והוא מתייחס לצמח חולה שבמקרים מסויימים יהיה משתלם יותר להחליפו כליל במקום להשקיע מאמצים בניסיון לשקמו. כלל דומה כדאי גם ליישם על צמחי הגינה, כדי למנוע הוצאות כלכליות מיותרות18/10/2013    המאמר עודכן בתאריך 18/10/2011    madbirim4u.co.il
פורום הדברה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר madbirim4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 madbirim4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
מחפשים מדביר אמין ומקצועי? תתקשרו או תשאירו פרטים
אנחנו עובדים עם המדבירים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!