enter-article הדברת טרמיטים - מעץ באים אל הבית נודדים - מרכז ההדברה הגדול בישראל
מדבירים » מאמרים וחדשות » הדברת טרמיטים - מעץ באים אל הבית נודדים

הדברת טרמיטים - מעץ באים אל הבית נודדים


אחד השכנים שלכם נאלץ לבצע הדברת טרמיטים? פקחו עיניים וחפשו סימני נוכחות טרמיטים גם אצלכם בבית. טרמיטים הם זני חרקים נודדים, ולכן אם הם החליטו להתארח אצל השכן, סביר מאוד להניח שיבקשו להתארח גם אצלכם


כל מי שנאלץ בעבר להתמודד עם בעיית הטרמיטים, בוודאי יעיד כי הטרמיטים הם האויב הנורא מכל, והם נוראיים יותר מכל מזיק אחר, גם אלו הגדולים מהם משמעותית.
גודלו של הטרמיט נמצא ביחס הפוך לנזק שהוא יכול לחולל, ולכן לא פלא שהחשש מפני מכת הטרמיטים הוא כל כך גדול.

עם זאת, גם במידה ומפגע הטרמיטים כבר הופיע בבית- שום דבר אינו אבוד וניתן להתמודד עם הבעיה. הפעם נערוך היכרות עם המזיק המיניאטורי וננסה להבין כיצד יש למגר את תופעת הטרמיטים בבית.


מדוע טרמיטים מסוכנים לנו

השאלה המתבקשת היא כיצד יתכן שיצורים כל כך מזעריים, שאנחנו אפילו לא יכולים לזהות בעין בלתי מזויינת, יכולים לגרום לנזק רב כל כך? כדי לענות על השאלה, צריך קודם כל להבין מהם טרמיטים. הטרמיטים הם יצורים צמחוניים, אך שזה לא יטעה אתכם- התיאבון שלהם גדול במיוחד! הם נחשבים לחובבי עץ גדולים, כאשר את ארוחות העץ שלהם הם מפרקים באמצעות חיידקים ייעודיים הנמצאים בקיבתם.

אז נכון, טרמיט בודד לא יכול לגרום לנזק גדול, אך הבעיה היא שטרמיטים חיים בקבוצות גדולות מאוד, של מיליונים במספר, ולכן הנזק עצמו נגרם כתוצאה מכמות הפרטים הנמצאים בקבוצה.  אז באיזה נזק מדובר? קודם כל, חשוב להבהיר שטרמיטים לא יכולים להסב נזק ממשי לבני אדם, הנזק שהם מסבים הוא למעשה נזק עקיף שנגרם כתוצאה מכרסום העץ עד להתפרקותו. מעבר לכך שהטרמיטים יכולים לפגוע קשות בכל מוצרי העץ שנמצאים בבית ולהסב לנו נזק כלכלי של ממש, הרי שלאף אחד לא נעים לחיות בסביבה עם מזיקים ולגלות סימנים בוציים על הקירות.

בעיית הטרמיטים יכולה לסכן חיים רק כאשר הטרמיטים מתחילים לכרסם גם את הקורות התומכים של הבית. במידה ולא נגלה את הבעיה בזמן, הרי שכרסום מתמשך יכול להביא להתמוטטות המבנה.


הדברת טרמיטים-  לא פשוט כמו שזה נשמע

הדברת מזיקים היא בדרך כלל אינה משימה מורכבת, שכן כל הדרוש הוא לאתר את הקן ולהשמיד את המלכה. כשמדובר בטרמיטים, הרגישים לקרני UV ובשל כך אינם נחשפים לשמש, הבעיה מורכבת יותר, היות וקשה לאתר את המלכה, במיוחד בקנים שיכולים להימצא מתחת לפני האדמה (לעתים אפילו בעומק של כמה מטרים!)

בשל כך, חשוב לבחור מדבירים העוברים הכשרה במכון הארצי להדברה. הרי כל אחד יכול לרסס חומרים רעילים לכל עבר, אך החכמה היא לאתר את הקן ולפגוע בו בצורה אפקטיבית.בשל כך, מדבירים רבים אינם אוחזים ברמת המקצועיות המתאימה לצורך טיפול בבעיה, ולכן מומלץ למצוא חברות שמתמחות בנטרול מפגעים מהסוג הזה ספציפית.


הדברת טרמיטים היא לרוב הדברה כימית

נעשו נסיונות לבצע הדברת טרמיטים באמצעים ביולוגיים כמו באמצעות זנים מסויימים של חרקים הניזונים מהטרמיטים, אך זה לא התגלה כהצלחה גדולה, על אף שמדובר בשיטת הדברה פחות מזיקה מהכימית.

הדברת טרמיטים כימית אמנם מצליחה לנטרל את בעיית המזיקים בצורה מספקת אך חשוב לדעת כי היא מבוססת על חומרי הדברה רעילים למדי, שעשויים לחלחל לקרקע.
בנוסף, הדברה כזו נמשכת בממוצע יום שלם, ולכן מוטב להתייעץ עם חברת ההדברה ובמידת הצורך להתפנות מהבית למשך מספר ימים.

הדברת טרמיטים המבוססת על חומרי הדברה כימיים נחשבת לפחות יעילה בטווח הרחוק, היות והיא אינה מונעת באופן מוחלט את חזרתם של הטרמיטים לשטח, גם אם מלכת הקן אכן נקטלה. לכן, הדברת טרמיטים לא פותרת אתכם מהצורך לגלות עירנות ולהקפיד על טיפול מונע. הדברת טרמיטים עולה בממוצע כ-300 ש"ח לדירה, אך חשוב לשים לב שלא מדובר במחיר מחייב, היות ובעיית הטרמיטים יכולה להתבטא בדרגות שונות, המצריכות טיפול מיוחד.


טיפול מונע יסייע בצמצום הבעיה

כפי שהזכרנו, ישנם צעדים שכל אחד יכול לנקוט בהם במסגרת הבית כדי למנוע הופעת טרמיטים. ראשית כל, מומלץ לוותר על ריצוף מעץ ולבחור תחליף עץ. מן הסתם רצפת עץ תמשוך אליה יותר טרמיטים ביחס למרצפות שיש.

אם בכל זאת לא ניתן להתפשר על מרצפות עץ, מומלץ להזמין איש מקצוע אחת לתקופה כדי לבדוק את מצב הרצפה. את בעיית הטרמיטים לא תמיד ניתן לזהות כלפי חוץ ויתכן שיהיו סימני אזהרה שלא יהיו ברורים לכם. חשוב לשמור על ניקיון בבית. לא מדובר רק על ניקיון ברמה הבסיסית ביותר, אלא הכוונה בעיקר להוצאת חפצים ישנים מהבית שאין בהם יותר שימוש, בדגש על מוצרים העשויים מעץ ועלולים למשוך אליהם טרמיטים. דווקא המוצרים הללו, שמאוחסנים הרחק מהעין, הם אלה שיוצרים פעמים רבות את הבעיה.

במידה ומדובר בבית עם חצר, חשוב לשמור על החצר מטופחת. פירוש הדבר שאחת לכמה ימים מומלץ לאסוף שאריות ענפים ופסולת מהאדמה כדי שלא ישמשו כמצע לגידול טרמיטים.


רק אחרי שהוכרז כי סכנת ההרעלה חלפה, תוכלו לחזור לביתכם בתום ביצוע הדברת טרמיטים.
שימו לב שאתם שוטפים היטב כל כלי מזון שעשוי היה לבוא במגע עם חומר ההדברה. וודאו שאינכם שוטפים את הרצפה עם סבון בימים הראשונים לאחר ביצוע ההדברה כדי לא לפגוע בפעילות חומרי ההדברהעוד באותו נושא

הדברת נמלים – הדרכים הטובות ביותר להתמודד איתן

הדברת נמלים – הדרכים הטובות ביותר להתמודד איתן

סובלים מנמלים במטבח או בכל מקום אחר בבית? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם אמנם נמלים נחשבות לקבוצת המזיקים הפחות טורדניים, אך ההכללה הזו...

בואו להכיר את אלעד אורי , מנהל ג'וק בראש הדברה נכונה

בואו להכיר את אלעד אורי , מנהל ג'וק בראש הדברה נכונה

אלעד אורי, הלך ללמוד חקלאות אגרונום ויצא משם מדביר. היום הוא מנהל את חברת ג'וק בראש הדברה נכונה והוא ממנהלי הפורום שלנומתי החלטת להיות מדביר...

כל מה שצריך לדעת על הדברה ירוקה

כל מה שצריך לדעת על הדברה ירוקה

מאז ומעולם שרוי העולם במצב מלחמה נגד המזיקים, והפעם מדובר בחרקים, זוחלים, ציפורים וחיות קטנות אשר מכרסמות. כל אלה מזיקים באופן קשה ליבול ולצומח...

מדריך קוטל יתושים

מדריך קוטל יתושים

אם מסתכלים על הנתון לפיו כמעט 1 מתוך 10 בני אדם סובלים מעקיצות יתושים, אזי ברור מדוע תעשיית קוטלי יתושים מגלגלת קרוב ל-25 מיליון שקל בשנה. את רוב...

לכידת חתולים - איך עושים את זה נכון

לכידת חתולים - איך עושים את זה נכון

לכידת חתולים הוא שם של מגוון שירותים רחב מאוד, המתאימים דווקא יותר לאוהבי החתולים שבנו. בשורות הבאות נציין מהי לכידת חתולים (וגם...

string(22) "categoryמדבירים"