madbirim4u.co.il

הדברה ביולוגית - למנוע סיכונים בריאותיים מיותרים


על מנת  להבין את חשיבותה הדברה ביולוגית, נציג סיפור היסטורי קצר. כידוע, מחלת המלריה הקטלנית מופצת בעזרת יתוש הצה-צה, ולכן במקומות רבים בעולם (כפי שהמצב היה בישראל לפני 100 שנה) יתושים מהווים לא רק מטרד, אלא סכנה בריאותית ממש.

כיוון שכך, החליט ארגון הבריאות העולמי להכחיד את היתושים, ובעזרת כך לנצח את המחלה הממשיכה להפיל מעל למיליון קורבנות בשנה. הוחלט להשתמש באחד מחומרי ההדברה הכימית החזקים ביותר שהיו ידועים: DDT.

אכן, בהתחלה נראה היה כי ההצלחה מובטחת: בכל מקום בו עברו המדבירים על מסכות הגז שלהם והבלונים הענקיים, היתושים, ועימם המחלה, נעלמו.

עם זאת, כעבור פחות משנה, החלו להתגלות פגמים בתוכנית. במקומות שהודברו, ולכן נחשבו לחופשיים מיתושים, החלו להופיע עקיצות יתוש, ואחר כך גם מקרי מחלה חדשים.
הבעיה החריפה כאשר גילו כי חזרה על תהליך ההדברה באותם המקומות היה יעיל פחות, או שלא הועיל כלל. מחקר מעבדתי גילה כי מדובר בסוג חדש של יתושים, עמיד לגמרי לחומר ההדברה, שהצליח להתפתח הודות להדברה המסיבית באזור.

עד כאן לגבי הכשלון של הדברה כימית. הדברה ביולוגית, לעומת זאת, התגלתה כיעילה הרבה יותר. שימוש משולב בדגי גמבוזיה, האוכלים את פגעות היתושים באופן טבעי, וחיידק פרי פיתוח ישראלי, BTI, הצליחו להגיע לתוצאות טובות פי כמה, ולאורך זמן.

הדברה ביולוגית- מה זה

מהסיפור שלעיל אפשר וכבר הבנתם, ובכל זאת נוסיף הגדרה מדוייקת. הדברה ביולוגית היא דרך לחימה עם מין מזיק מסויים על ידי השריית אוייבים טבעיים של המין הזה באיזור. השימוש הוא בדרך כלל בטורפים טבעיים של המזיק (כמו חרקים אחרים ובלתי מזיקים, לטאות ושאר מיני שרצים, או עופות ויונקים, וכן כמובן דגים כפי שציינו בדוגמה לעיל), או בטורפים.

למי מתאימה הדברה ביולוגית?

אף שכל המקרים שציינו לעיל פותחו מתוך מחשבה על בריאות הציבור או על גידולים חקלאיים נרחבים, למעשה הדברה ביולוגית מתאימה לכולם. מדובר בדרך הרבה יותר אקולוגית להלחם עם מזיקים בגינה הביתית או בעציצי הנוי, דרך שאינה יוצרת זיהום בתהליך יצירתה או משאירה נזק מתמיד לסביבה (מיכלים ריקים, שאריות רעל וכדומה).

יתרה מזאת, חומרי הדברה כימיים רעילים ביותר גם לבני אדם, ולכן שימוש בהם, ועצם החזקתם בבית, מהווים סיכון בריאותי מסויים (כל שנה מגיעים לחדרי המיון בישראל מאות מקרים של הרעלה בשוגג מחומרי הדברה, למעלה ממחצית מהם ילדים), מה שאין כן כמובן לגבי הדברה ביולוגית.

הדברה ביולוגית- מחירים

לצרכים ביתיים תזדקקו לכמות מועטה יחסית של טורפים, ולכן מדובר במחיר זניח (עד 100 שקלים לטיפול בדרך כלל). השלב החשוב ביותר לגבי הדברה ביולוגית היא התאמת ההדברה למזיק, ולכן מומלץ מאוד להביא דגימה מהנזק לצמחים (חורים בעלים וכו') ואם אפשר גם מזיק אחד או שנים לחנות בעת הקניה.04/07/2012    המאמר עודכן בתאריך 04/07/2010    www.madbirim4u.co.il
פורום הדברה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר madbirim4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2019 madbirim4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
רוצים להדביר יתושים? תתקשרו עוד היום
אנחנו עובדים עם המדבירים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!