madbirim4u.co.il

חומרי הדברה - כיצד נשמרים מפניהםחומרי הדברה יכולים להיות לנו לעזר רב, אך שימוש לא נכון יכול לגרום לנו לבעיות בריאותיות לא קטנות


חומרי הדברה הרבה יותר נפוצים ממה שחשבתם- הערכות אחרונות של משרד הבריאות בישראל מראות שלמרות כל ההתקדמות הטכנולוגית, אנחנו חשופים למגוון מוצרי הדברה במינונים של עד ל-140% מהמלצות ארגון הבריאות העולמי. על פי דו"ח משרד הבריאות האחרון, שליש מן התחלואה בישראל קשורה לחשיפה לגורמי סביבה מזהמים, כאשר חומרי הדברה נמצאים בשישיה הפותחת.

אבל בעוד שחשיפה "פסיבית" לאינסקטיצידים (=חומרי הדברה), באמצעות מזון וכו', עלולה לכל היותר לגרום לנזק בטווח הארוך עד ארוך מאוד (עשרות שנים לפחות),
מוצרי הדברה יכולים להוות סכנה הרבה יותר ברורה ומיידית לבריאות האדם. הכמויות אליהן ניתן להחשף במהלך ריסוס לבית יכולות, במידה ולא נוקטים באמצעי הזהירות הנדרשים, להביא לפציעה חמורה, תופעות בלתי הפיכות, ואפילו מוות.

מטרת הנתונים דלעיל היא לא לצאת נגד השימוש באינסקטיצידים. אלו חיוניים לאגרונומיה בכלל ולגינון הביתי בפרט. קשה מאוד להגיע לאיזה- שהן תוצאות בלי ריסוס לבית, מה גם שהדור החדש של חומרי הדברה בטוח יחסית לשימוש ובעיקר בעל השפעה סביבתית פחותה בהרבה (מתפרק בגוף החרקים ואינם ממשיכים במעלה שרשרת המזון). אלא שגם פה חשוב להבין שמדובר במוצרים מאוד רעילים, וכמה כללים פשוטים יעזרו למנוע מקרים מסובכים.

לא על הריסוס לבדו

מעל ל-80% מהיקף המחירות של
חומרי הדברה לשימוש ביתי בעולם כולו שייך לחומרים בתצורת תרסיס. מדובר בשיטה פשוטה מאוד לכיסוי שטח נרחב, אלא שבמקרה מדובר גם בשיטה המסוכנת ביותר. חומרי ריסוס לבית אחראים לכמעט 98% מן הפציעות החמורות הנגרמות בגין מוצרי הדברה.

הסיבה- התרסיס, הקרוי גם איירוסול, עוזר להנדיף כמויות גדולות של החומרים הרעילים, ולמעשה "מכניס" אותם למערכת הנשימה. שלא כמו העור שלנו (שכלשעצמו אינו מהווה מחיצה מספקת למנוע הרעלת חומרי הדברה), מערכת הנשימה "מותאמת" לספוג מוצרי הדברה (זכרו, רעלים!) בצורה מייטבית: שטח פנים ענק (שטח הריאות גדול משטח מגרש כדורגל) ועובי מחיצה דקיק (פחות משתי אלפיות המילימטר!).


כיצד מקטינים את הסיכון

1.      הקפידו על חבישת בגדים ארוכים- הריסוס חושף גם את העור. מוצרי הדברה בנויים בצורה שתקל עליהם לחדור מחיצות ביולוגיות (ממברנות)- זו הדרך בה הם יכולים לחדור לגוף החרק ולהרוג אותו. הבעיה שגם העור שלנו הוא מחיצה ביולוגית לכל דבר. שרוולים ארוכים, מכנסיים ארוכים, נעליים סגורות וכפפות, וכמובן שהכל הולך מיד לכביסה אחרי ריסוס ביתי.

2.      שאפו להקטין שאיפה- רססו הרחק מן הפנים (ידיים פשוטות), ורק בחלל מאוורר. במידה ואתם מרססים בחוץ- רק עם כיוון הרוח.

3.      עדיף לא לשהות בחלל המרוסס 8-16 שעות אחרי סיום העבודה. בנוסף, מומלץ לבצע ניקיון (שטיפת רצפות) בצמוד לכל ריסוס ביתי מאסיבי.

4.      במידת האפשר העדיפו חומרי הדברה שאינם בצורת תרסיס. כך לדוגמא הדברת נמלים, ברוב נזקי התיקנים, ובמזיקים רבים אחרים, יכול להעשות על ידי מוצרי הדברה נוזליים. יתרה מזאת, במקרים רבים התרסיס פחות יעיל, כיוון שהוא מתפזר על פני שטח רב יותר (מדולל יותר).

הקפדה על הכללים הפשוטים הללו הוכיחה עצמה מחקרית (כן כן, המחלקה לבריאות הציבור במדינת מאסצ'וסטס בארה"ב ערכה מחקר גדול בנושא) כמורידה עד פי שלושה את הסיכון שבשימוש בחומרי הדברה ביתיים.

 

 05/02/2014    המאמר עודכן בתאריך 05/02/2012    madbirim4u.co.il
פורום הדברה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר madbirim4u.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת הדברה - בואו הצטרפו
Copyright © 2021 madbirim4u.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
מתעניינים בחומרי הדברה? דברו איתנו
072-3301653

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!